Det är lätt att engagera sig!

Uddevalla Naturskyddsförening har över 800 medlemmar, och nu har vi en väldigt fin kärngrupp som dragit igång aktiviteter igen. Det finns flera sätt att engagera sig på och därmed flera olika uppdrag. Det är upp till var och en hur man engagerar sig, föreningens styrka är att den består av det som de aktiva medlemmarna vill att den ska bestå av.

Vi söker personer som vill vara med och hålla i eller arrangera aktiviteter, att komma med önskemål om vad föreningen ska göra, att påverka kommunen så att den blir bättre på natur- och miljövård och sådana som vill ta på sig uppdrag i form av styrelseuppdrag.

Några uppdrag kan utföras på egen hand, andra i grupp. De är både av engångsnatur och mer varaktiga med start i februari/mars 2020. Vill du engagera dig redan nu är det givetvis också möjligt!

Vill du veta mer?

Kontakta Marie Sandblom och Karin Westphal i Uddevalla Naturskyddsförening: uddevalla@naturskyddsforeningen.se eller Maja Rydberg på Kansli Väst: kansli.vast@naturskyddsforeningen.se.

Naturskyddsföreningen samarbetar med Studiefrämjandet.

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.